Wielkości i jednostki techniczne światła

sli zaPodstawowe wielkości i jednostki jeśli chodzi o światło i technikę oświetleniową to:

Wielkość Symbol Jednostka
Strumień świetlny Φ lm (lumen)
Natężenie światła I cd (candela)
Natężenie oświetlenia E lx (lux)
Luminancja L cd/m2
Sprawność żródła światła η lm/W

Wielkości te wykorzystuje się przy opisywaniu opraw i źródeł światła, rozkładzie oświetlenia, skuteczności oświetlenia itd. Ważne jest by przy obliczaniu urządzeń oświetleniowych, a także pomiarach wyniki podawane były zawsze w tych jednostkach.

Strumień świetlny (Φ) – Im

Wielkość fizyczna z dziedziny fotometrii wizualnej określającą całkowitą moc światła emitowanego z danego źródła światła mogącego wywołać dane określone wrażenie wzrokowe. Podaje się w lumenach (lm) – jest to całkowite światło, które zostaje wypromieniowane ze źródła światła. Strumień świetlny nie jest jednak jednorodny we wszystkich kierunkach.ηΦ

Strumień świetlny charakteryzuje czułość ludzkiego oka, co nie oznacza, że światło o dwukrotnie większym strumieniu jest rejestrowane przez człowieka jako dwukrotnie jaśniejsze. skala strumienia świetlnego dla danej długości fali świetlnej jest proporcjonalna do energii niesionej przez światło i nie uwzględnia prawa Webera-Fechnera.

Strumień świetlny zależy od rzeczywistej mocy źródła światła, ale również od jego rodzaju. Bierze się to stąd, iż oko ludzkie reaguje z inną czułością na fale o różnych długościach. najlepiej widzimy światło o długości około 555 nm, co odpowiada barwie zielonej. nawet jeśli ilość energii wypromieniowanej przez źródło w innym zakresie barw będzie podobna, ludzkie oko odbierze je jako “ciemniejsze”.

Strumień świetlny Φ związany jest z mocą promieniowania E, czyli strumieniem energii promieniowania. Relacja ta zależna jest od długości fali świetlnej, ponieważ czułość ludzkiego oka zależy od barwy światła. Miarą tej zależności jest skuteczność świetlna :

L (λ)

Zależność ta ma postać  :

Φ = L(λ) • E

Wiedząc już, że ludzkie oko najwyższą czułość osiąga da światła o długości 555 nm – jednemu lumenowi odpowiada wówczas promieniowanie o mocy 0,00147  W.

Definiuje się również współczynnik skuteczności świetlnej określający skuteczność świetlną dla promieniowania dla pewnej długości fali świetlnej w porównaniu do skuteczności świetlnej promieniowania o długości 555 nm. Z definicji wynika, że dla światła o długości fali 555nm współczynnik ten osiąga wartość maksymalną czyli 1. Dla światła o długości fali 400 nm i 800nm współczynnik dąży do 0, co oznacza, że niezależnie od strumienia energii, światło staje się dla człowieka niewidoczne.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*